Ezen a címen futottam bele ebbe az elképesztő előadássorozatba a közösségi médiában. Mivel mindig is érdekelt a történelem, gondoltam elmegyek és megnézem az első előadást. melyet Antalffy Péter történész, a Rubicon Intézet tudományos munkatársa tartott Trója és Heléné címmel.
Már az első mondat után tudtam, hogy nem ez lesz az első és utolsó alkalom. Két óra úgy telt el, mintha öt perc lett volna. Megtudtam, milyen történelmi valóság rejtőzik az ókor legismertebb irodalmi műve, az Íliász mögött. Persze nem maradhatott ki a Trója című filmmel való összevetés sem. A második alkalommal Mata Hari volt a téma, akiről csak annyit tudtam, hogy kém volt és az információért cserébe bizonyos szolgáltatásokat nyújtott. Természetesen erről szó sem volt, egyszerűen csak szerette az egyenruhát. Perbe fogták, kivégezték. Rendkívül szomorú történet az övé.
Antalffy Péter energikus, vicces előadó, rögtön megtalálja a hangot a közönséggel. Az előadásokon kivetítőn mutatja a képeket, ezekhez rendkívül szórakoztatóan adja hozzá a tudományos hátteret, a feltárások és ásatások eredményeit, az akkori kor társadalmi, hatalmi viszonyainak elemzését. Az előadások után mindig szívesen marad beszélgetni a közönséggel, ekkor derült ki, hogy ez az előadássorozat már évek óta tart, csak mindig más témákat dolgoz fel. Ezek a témák úgy vannak kidolgozva, hogy mindenki számára érthetőek legyenek. Antalffy Péter kérdésemre, hogy hogyan választja ki a témákat, azt mondta, hogy azokat a témákat választja ki, amelyek nincsenek annyira feldolgozva a magyar történelem oktatásban, ismeretterjesztésben vagy amelyekről ritkán lehet látni előadást.
A következő előadás Dzsingisz Kánról fog szólni, arról, hogy hogyan emelkedett fel egy szerencsétlen sorsú fiú, hogy aztán a világ legnagyobb hódítójává váljon. Én biztosan megyek, és te?
Naserghodsi Dániel (9.a)