Idén február 21-én tartják a palacsinta világnapját. Hagyományosan ez a nap húshagyó keddre, azaz a húsvét előtti 41-ik napra esik, ugyanis régen úgy tartották, hogy ezen a napon meg kell enni minden olyan élelmiszert, amit a hosszú böjt alatt nem lehet fogyasztani.
Erre alkalmasnak tűnt a palacsinta, amibe bele lehetett tenni a megmaradt tojásokat, lisztet és tejet vagy vizet, majd ezt zsíron kisütni, és egy hatalmasat lakomázni belőle. Bár ma már csak kevesen tarják be a böjt legszigorúbb szabályait, azért a palacsinta ünnepe megmaradt ezen a napon.
A palacsintát már a rómaiak korában is fogyasztották, ekkor leginkább húsos szósszal töltötték meg, hogy ne csak finom, hanem tápláló is legyen. A világ minden táján elterjedt ez a változatos étel. Magyarországon az első, mai értelemben vett palacsintarecept a XVI. századból maradt fenn. Ekkor leginkább kevésbé édes töltelékekkel fogyasztották. Később rengeteg változata terjedt el az országon belül is, így kialakult a híres hortobágyi palacsinta, a Gundel palacsinta vagy éppen a csúsztatott palacsinta.
A palacsintát szinte minden ország a saját ízlésére alakította át. Lássunk néhány érdekes variációt erre az igen egyszerűnek tűnő ételre!
Ha a különleges variációk meghozták a kedvünket egy palacsintához, látogassunk el az iskolához közeli Ráday utcába, ahol a Palacsinta Palota nevű óriáspalacsintázó vár mindenkit édes és sós összeállításokkal egyaránt. Ha viszont úgy érezzük, hogy maradnánk a kisebb és hagyományosabb megoldásoknáll, akkor a több helyen működő Nagyi palacsintázóját ajánlom. Mindkét hely tökéletes, hogy beülj a barátaiddal egy palacsintára, levezessétek a hetet, beszélgessetek vagy a palacsinta világnapját ünnepeljétek.
Szerző: Sándor Zsófia
Címlapkép: Peko Peko