3 NAP, 237 ESEMÉNY, 56 SEGÍTŐ, 12 FŐS TECHNIKAI STÁB, 6000 FELETT A REGISZTRÁCIÓK SZÁMA – Jelentkezni a fesztival.fazekas.hu-n keresztül tudsz!
Ismerkedj a tanároddal
(Temesvári Eszter)
Tudtad, hogy
– a tanáraid léteznek az iskolán kívül is?
– ők sem tanárként születtek? – nekik is van sikerük, kudarcuk, rossz szokásuk, de még kedvenc színük is?
Ha igen, ha nem, most itt a remek alkalom, hogy megkérdezd azt, amire mindig is kíváncsi voltál egy-egy tanároddal kapcsolatban. Kérdéseidet dobd be mihamarabb a könyvtárban elhelyezett dobozba, majd hallgasd meg* a rájuk adott választ egy kötetlen beszélgetés keretében
A válaszolók között várható: Oláh Tibor, Dezső Ilona, Foki Tamás…
“Túlzsúfolt? Unalmas?” Tanterv, tananyag a 21. században
(Szabó Márta)
Az oktatáskutatók, szakemberek, tanárok, gyerekek szempontjait számba véve arról fogunk beszélgetni, hogy van-e gond a mai tananyaggal, ha van, akkor miért nincs? Mit jelent a hasznos tudás? Mik azok a kompetenciák és a 21. századi képességek? Van-e helye a mobil telefonnak a tanórán?
Mire jó a matematika? – a matematika alkalmazása a kockázatkezelésben
(Molnár-Sáska Gábor)
A mindennapi életünkben rendszeresen vállalunk kockázatot. Ugyanez történik a pénzügyi világban is. Ha nincs kockázat, akkor tipikusan nincs nyereség. A cél nem az, hogy kockázatmentesen éljünk, hanem az, hogy értsük a döntéseink mögött rejlő kockázatokat. De mik ezek a kockázatok? Hogyan kezeljük őket? Mi a matematika szerepe? Ezekről beszélgetünk az előadás során.
A design társadalomformáló ereje 1.
(Szalkai Dániel)
Szalkai Dániel két Fazekas+Fesztiválos előadása közül ez az első. A második 9:00-9:45-ig tart ugyanezen a napon. Az előadások részben egymásra épülnek, de külön-külön is élvezhetőek.
1 rész.: design gyorstalpaló. Mi a kortárs design? Milyen irányai vannak? Mi az a designthinking? Mi az a social design? A design társadalomformáló szerepe és hatása a jelenkorban.
- Az előadás első részében bevezetés nyújtok a főbb fogalmak és a design kultúra legfőbb jellemzőibe. Bemutatom a ’design thinking’ módszertanának univerzális
eszköztárát, amely szinte az élet bármely területén használható. A design fogalmának félreértettsége. A tervezett környezet szintjei, vagyis milyen léptékben
dolgozik egy tervező. Mit csinál egy tervező a gyakorlatban? Milyen képességek és szakmai tudás szükséges egy gyakorló tervezői pályához? (~15 perc) - A ’social design’ szerteágazó irányai. Mit tehet a társadalom problémáinak megoldásáért a kortás design? Közösség szervezés és inkluzív design. A szociális foglalkozgatás és „képessé tétel” fogalmainak szemléltetése példákon keresztük. (~30 perc)
Beszélgetés Hais Dorottyával
(Hais Dorottya)
Beszélgetés Hais Dorottyával, aki a legtöbbek számára a Mindenki című, Oscar-díjas, magyar kisfilmből lehet ismerős, azonban sok egyéb tevékenységet folytat. Ötszörös országos bajnok műugró és rengeteg nemzetközi verseny győztese. A fiatal tehetség mind ezek mellett még szinkronszínészettel is foglalkozik.
Beszélgetés Balatoni Józseffel
(Balatoni József)
Beszéletés Balatoni Józseffel, médiaszemélyiséggel, történelemtanárral és íróval. Ő volt többek között a Kék bálna elleni kampány, a Zöld elefánt szervezője, a Da Vinci tv egyik munkatársa illetve a Comedy Centralon futó Tömény történelem című műsor szaktanácsadója.
Design, művészet vagy mindkettő?
(Húnfalvi András és Laufer Ferenc)
(Erős-Honti Zsolt, Tokár Gábor)
Vajon mi lehet a közös Heliogabalus római császárban és a pingvinekben? És III. Henrikben és a sziámi harcos halban? Gondoltad volna, hogy a vámpírok legizgalmasabb tulajdonsága nem a vérivás? Ezekre és még sok egyéb kérdésre választ kaphatsz előadásunkon, ahol az is kiderül, hogy a biológia miként hat a történelemre. Szigorúan csak 9. évfolyamtól!!!!!!! (Az előadás a nyugalom megzavarására alkalmas információkat tartalmaz.)
Urbanity
(kultúrAktív Egyesület)
Az Urbanity egy utcai társasjáték, amely egy csodálatos városba kalauzolja a játékosokat. Ennek a városnak a lakói maguk a játékosok. A város attól különleges, hogy hallja, miről beszélgetnek a benne élők, és a városlakók igényei és döntései szerint változik. Gondolatébresztő kérdések segítségével a játékosok különböző városi helyzetekben találják magukat, amellyel kapcsolatban véleményt alkotnak. A te dolgod, hogy rászólj arra, aki felteszi a villamoson az ülésre a lábát? Van helye a városban a graffitinek? Bezárnád estére a játszótereket? Az Urbanity társas keretében a játékosok közösen gondolkodnak az őket érintő városi helyzetekről, tapasztalatokról és döntéseik alapján épül és alakul a város.
Az utcai társasjáték párbeszédet kezdeményez a városlakók között, lehetőséget ad a véleménynyilvánításra, aktivizálja és ösztönzi a játékosokat, hogy ők is részt vegyenek életterük alakításában. Az iskolai verzió 12 éves kortól ajánlott, amely tanórába illeszetve segíti az anyanyelvi, a szociális és állampolgári, valamint a kezdeményezőképesség és a vállalkozói kompetencia kialakítását és megerősítését. Ebben a játékban a fiatalok olyan mindennapi változásokat vitatnak meg, amelyek saját lakókörnyezetüket érintik, érinthetik.
– párbeszéd és különböző nézőpontok megismerése
– meglévő és alakuló értékek újragondolása, átértékelése
– város és a városfejlődés
– egyéni szerepvállalás és részvétel, a döntések következményeiről.
Továbbiakért látogass el az Urbanity honlapjára.
Matematika próbaérettségi
A matematika próbaérettségi szintjét minden jelentkező a saját matematika tanárával vagy Dobos Sándor tanárúrral egyezteti.
Beszélgetés a Videoton vezetőjével, Lakatos Péterrel
Mi kell ahhoz, hogy valaki vállalat tulajdonos lehessen? Ki gondolkozzon vállalkozásban? Lehet belőnünk is nagyvállalkozó? Mik a hazai tulajdonú nagyvállalatok előtt álló legnagyobb kihívások? Erről és még sok minden másról fog beszélni Lakatos Péter (ex-fazekasos), a legnagyobb magántulajdonú magyar iparvállalat, a Videoton tulajdonos-vezérigazgatója.
Szabadulószoba
(Nyelvtanárok)
https://www.youtube.com/watch?
Minden csapattag más nyelvet beszéljen. Az angol egy átfogó nyelv.
A lehetetlen határán
(Becsey János és dr. Litavecz Anna)
(Becsey János és dr. Litavecz Anna)
(Koczka Anikó)
(Szives Ottilia)
(Fazekas Studio)
(Dr. Varga Máté)
(Szabó Péter Levente)
Kártyajáték szellemi kiteljesedésre.
Mottónk: Gondolkodás, öröm, időtöltés. A játék szellemi igényei miatt a 8 általános kötelező. Előadók még: Bödecs Barnabás, Hortobágyi András, Radvánszki Ferenc, Irlanda Domonkos.
A design társadalomformáló ereje 2.
(Szalkai Dániel)
Szalkai Dániel két Fazekas+Fesztiválon tartott előadása közül ez a második. Az első ugyanezen a napon 8:00-8:45-ig tart. Az előadások egymásra épülnek, de külön-külön is élvezhetőek.
2. rész: az autizmus, mint társadalmi jelenség. Az autizmus helyzete és lehetőségeiMagyarországon, továbbá a Perceptual Thinkers projekt bemutatása; interaktív prezentáció
a brand legutóbb termékeivel.
- Mi az az autizmus? Kiket érint és milyen jellemzői vannak ennek a viselkedési zavarnak. Az autizmus spektrum zavar bemutatása adatokkal és számokkal alátámasztva. Milyen lehetőségei vannak egy autizmussal élő embernek Magyarországon. Terápiás és integrációs programok. Miben segíthet a design az autizmussal élőknek (service design és belsőépítészeti megoldások, applikációk és kiterjesztett valóság, terméktervezés).
- A Perceptual Thinkers projekt bemutatása.
„A Perceptual Thinkers (PT) termékei az autizmussal élők különleges érzékelési és öltözködési
szokásaiból táplálkoznak, melyek megismerhetővé válnak minden ember számára a ruhákon
keresztül. A ruha összekapcsol, megérint, kommunikál. Az öltözködés képes arra, hogy reflektáljon
viselőjére, segítse, hogy egyedi igényeihez kapcsolódjon, legyen az ember akár autizmussal élő
vagy hétköznapi. A márka a két világ összekapcsolásával a hasonlóságokat mutatja be az
érdeklődők számára. A PT célja többek között a felelős és tudatos vásárlás terjesztése, hogy egy
vásárlási döntés előtt a közönség tájékozódjon a brand céljairól, működéséről és értékrendjéről. Így
lehetővé válik a szimpatikus értékrendű márkák támogatása, melyek például környezettudatos
anyagokat használnak vagy megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztató kivitelezőkkel
dolgoznak.” - a termékek (szenzoros kabát) kipróbálása. Az előadás végén Szalkai Dániel minden felmerülő kérdésre szívesen válaszol.
(Susae Elanchenny – US Embassy)
(Horn Dániel)
Az iskolában egy társadalomtudományi kísérletben vesznek részt a 9c, 9d, 10a, 10b, 10c, 10d osztályok.. A kísérlet során 8 kis játékot játszhatnak laptopokon, amelyekért pénzt (illetve a büfében beváltható utalványokat) kaphatnak. Tehát élesben megy a játék! A játékok során hozott döntéseitek a különböző attitűdjeiket, illetve közgazdászul „preferenciáikat” szeretnénk megismerni.
A játékok közül több hivatott az úgynevezett társas preferenciákat mérni, és lesz döntési szituáció, ami az idővel, kockázattal és a versengéssel kapcsolatos preferenciáitokat vizsgálja. A közgazdászok, mint mi is vagyunk, úgy gondolják, hogy az ember preferenciái befolyásolhatják, ki hogyan dönt.
Ezekről a kísérletekről lesz szó ebben az előadásban, az eredményekről, a hipotézisekről és sok más dologról…
Utazási élmények a világ körül / egy utazó blogger kalandjai
(Mátai András)
(Mécs Anna)
(Szakáll Fanni)
(Gerliczky Bence)
(Dr. Polgári Márta)
(Dezső Ilona, Bognár Petra)
(Törőcsik Mária)
(Schwab Richárd)
(Pap Benedek)
Mi közöm hozzá? A jogállam alapjai
(Beöthy Ádám, Karácson Zita)
A foglalkozás célja, hogy a jogállam összetett fogalmát közelebb hozza a diákokhoz. Az óra résztvevői egyszerű példákon keresztül ismerhetik meg, miért fontos, hogy a szabályok mindenkire egyformán vonatkozzanak és legyenek olyan független intézmények, amelyek a hatalom korlátját jelentik. Az előadás a Fesztivál érzékenyítő programjának része.
Csernobil
(Végh Endre)
2019-ben sokan látták a csernobili reaktorbalesetről készített filmet. A film azonban nem foglalkozott a történtek fizikájával Az előadás bemutatja milyen konstrukciós és irányítási hibák vezettek a balesethez. (Ennek megértéséhez nincs szükségem semmiféle képletre!) A baleset következményeiről rendkívül sok tévhit kering. Az előadás második részében megpróbálok hiteles és ellenőrizhető adatokat adni erről. A baleset miatt jelentősen megnőtt az atomenergia ellenesség, ezért az előadás harmadik része bemutatja, hogy ilyen baleset miért nem fordulhat elő Pakson, sem az üzemelő, sem a tervezett erőműben. Az előadó egész életében az atomenergetikában dolgozott, ezért célja a tévhitek oszlatása és a valós tények ismertetése.
Megújuló vagy atom? avagy Gondolatok a 21. század energiarendszeréről a tudomány nézőpontjából
(Munkácsy Béla)
Nincs egyszerű helyzetben, aki független és tudományosan megalapozott véleményeket szeretne megismerni energiarendszerünk jelenével és jövőjével kapcsolatban. Az előadás erre kínál lehetőséget az ELTE adjunktusának közreműködésével, aki nem csak elméletben, de a mindennapi gyakorlat szemszögéből is jól ismerni a lehetőségeket.
A korrupció mérési lehetőségei és társadalmi következményei
(Tóth István János)
A korrupció fogalma a mindennapokban sokszor és sokféleképpen kerül a figyelem középpontjába, a korrupció okozta költségek hatalmasak lehetnek. De erre is igaz, hogy amennyire sokszor és sokféle helyzetben használják ezt a fogalmat, annyira bizonytalan az, hogy mit is kell rajta érteni. Egy bizonytalan fogalomról nehéz aztán értelmesen beszélni, mert ez messzemenően korlátozza a mérés lehetőségét. Mérés nélkül meg nincs megalapozott tudás. Az előadásban (40 perc) röviden szól lesz a korrupció közgazdasági fogalmáról és e jelenség mérésének lehetőségeiről majd társadalmi költségeiről. Az előadás aztán kötetlen beszélgetés (kérdés-felelet) követi, amelynek során magyar és nemzetközi példák segítségével a résztvevőkkel közösen próbálunk új korrupciós mutatókat kitalálni és feltérképezni a korrupció jelenségének hatásait.
Mi is történik a Gyermeksebészeten? – Kőnig Doki helyre teszi
(Dr. Kőnig Róbert)
Dr. Kőnig Róbert gyereksebész beszél arról, hogy mi történik egy műtéten illetve egy vizsgálaton. Betekintést nyerhettek egy műtőszobába és eloszlatunk pár kételyt.
Egészséges táplálkozás a divatdiétákon túl
(Győző-Molnár Anna)
Manapság nagyon sok tévhit kering a köztudatban a táplálkozás körül, az internet ontja ránk az ezzel kapcsolatos ellentmondásos információkat. Mindemellett a közösségi média felületeken közvetített hamis képek miatt sok fiatal néz szembe táplálkozási zavarokkal. Volt fitness versenyzőként, táplálkozástudományi hallgatóként és Instagram-bloggerként szívügyemmé vált, hogy segítsek a fiataloknak megtalálni a helyüket, hogy kiigazodhassanak ebben az útvesztőben.
Fast fashion árnyoldalai
(Meggyes Kata, Vitószki Eszter)
“A divatipar ékes példája az olyan tevékenységeknek, amelyek nem azért használnak erőforrásokat, hogy elégedettséggel töltsenek el, hanem azért, hogy az emberek elégedetlenek legyenek azzal, amit birtokolnak, és hogy elavultnak lássák azt is, ami amúgy tökéletesen megfelelő még.” E. J. Mishan – Ha nincs rá szükséged, ne vedd meg! Nem csak a pénztárcádat óvod, de a környezetet is!
Lehet-e bárkiből sztár Magyarországon 2020-ban?
(Bánkuti Dániel)
Az előadásban válaszokat keresünk azokra a kérdésekre, hogy mi kell ahhoz, hogy sikeres zenész lehess. Mivel jár a sztárság, mekkora munka van mögötte, és biztos-e, hogy mindenkinek való ez..?
Tudományos újságírás
(Balázs Zsuzsanna)
- Mi a tudományterjesztő újságírás célja és lényege?
- Hogyan lehet leginkább elérni a célközönséget?
- Honnan származik a téma?
- Hogyan növelhető a hitelesség?
- Hogyan függ össze a tudományterjesztés és tudománypolitika?
- Milyen képességek szükségesek ahhoz, hogy valaki jó tudományterjesztő legyen?
- Hogyan épül fel egy tudományos vagy tudománypolitikai hír / interjú / tényfeltáró cikk?
Ezekre a kérdésekre fog válaszolni Balázs Zsuzsanna, a Qubit internetes újság egy szerkesztője.
Épitészeti tervezés ma Budapesten
(Nagy Csaba)
(Kovács Kristóf)
(Iványi Gábor)
(Kürti Jenő)
Azután a XX. század végének egyik anyagtudományi meglepetése volt további szabályos szénszerkezeteknek a felfedezése. A kalickaszerű fullerének felfedezéséért 1996-ban, az egyetlen atomrétegnyi grafénéért 2004-ben adtak Nobel-díjat, a hosszú csőalakú szén nanocsövek felfedezéséért pedig 2008-ban Kavli-díjat adtak. Előadásomban ezen anyagok felfedezéséről és legfontosabb tulajdonságairól fogok beszélni.
(Pap Benedek)
(Márton Csaba Gábor)
MáSzínház. MáSzínház? Más Színház? Egy másik színház? És akkor milyen az egyik? És a másik? Másmilyen? Mitől más? És mitől színház? Mindegyik színház más. Ez itt egy másság-színház, kérem szépen?
Hát jó.
Ne is mismásoljunk tovább. Egyike – másika, embere válogatja, ki, mitől más. Mi abban vagyunk kicsit mások, hogy talán nehezebben megy a tanulás, mint másoknak.
Lassabban és kevesebbet, de leginkább másképp sajátítunk el az életünk során, mint mások. Értelmi fogyatékossággal élünk. Más-más hiányosságokkal, persze, hiszen mindannyian mások vagyunk. Legalább egy dologban azonban nagyon is hasonlítunk. Színházat csinálunk, alkotunk, próbálunk, játszunk és akkor aztán végképp Mások vagyunk. Vagy talán nem is annyira…
Most 1,5 óra játékra hívunk benneteket a MáSzínház tagjaival és tanáraival.
Az előadás a Fesztivál érzékenyítő programjának része.
Bullying óra
(Beöthy Ádám, Karácson Zita)
Ezen a foglalkozásunkon ítéletalkotás nélkül járjuk körbe az iskolai zaklatás és megfélemlítés (bullying) témakörét. Egy rövid ismerkedés után a diákok gyűjtik össze, hogy milyen formái vannak a megfélemlítésnek, majd ezt egy gondolattérképen ábrázoljuk. Beazonosítva a szereplőket drámapedagógiai módszerekkel dolgozzuk fel a jellemzően előforduló szituációkat. Megvizsgáljuk, hogy a szereplők milyen helyzetben van, ki-mit tudna tenni a helyzet feloldásáért illetve, hogy miként kerülhetőek el a hasonló esetek a jövőben.
Jogászként a nagyvilágban
(Dr. Osztovits András)
A jogi diploma még mindig az egyik legértékesebb képesítés. Magyarországon és az Európai Unió intézményeiben számos álláslehetőség közül lehet választani. A klasszikusnak mondható jogász pályák mellett ma már az adatvédelem, a digitalizáció; a közösségi médiák szabályozásához, az ilyen jogviták elbírálásához kellenek a jogász szakemberek. Az előadás a régi és az új jogászi karrierpályákat mutatja be.
Halálközeli élmény
(Proszenyák Róbert)
Proszenyák Róbert egy futóverseny végén vércukor kómába került, és átélte a klinikai halál állapotát két óra hosszára. Tapasztalatai eltérnek a sokak által emlegetett alagút, fény, szeretett személyek megjelenésének leírásától. Ma is élénken emlékszik az eseményre. Beszélgetőtársa Bartha Angéla.
Nevetni krízis helyzetben?
(Rékay Ágnes, Gelencsér Tünde)
Mindnyájan tudjuk: nevetni jó! Na de krízis helyzetben, betegen, kórházban kinek van kedve? Mára a bohócdoktorok pozitív hatása az orvoslásban bizonyított tény. De hogyan dolgoznak a bohócdoktorok? Hogyan segítik látogatásukkal a kórházban fekvő gyerekek gyógyulását? Erről mesél Rékay Ágnes és Gelencsér Tünde a Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány ügyvezetője és művészeti vezetője és egy kis nevetésre is sor kerül majd!
Az atomok illúziója, a molekulák realitása között félúton
(Perczel András)
Vajon mi jelent nagyobb mentális kihívást: elképzelni azt, hogy egy tárgy akár végtelenszer is kettéosztható – a hangsúly a végtelenen van –, vagy az, hogy van egy olyan mérettartomány, amely után az osztott rész(ek) már minőségileg eltérnek az eredetitől? Nehéz elgondolni és mélységében felfogni azt, hogy az üres tér és az idő folytonos (nem diszkrét), és végtelenszer osztható anélkül, hogy bármely osztást követően minőségi változás jönne létre.
Játék az élet
(Berze András és Mártha Dávid)
Már évek óta a gaming területén dolgozó előadóink, mesélnek arról, hogy hogy néz ki ez az ipar különböző aspektusokból. Játékújságírás, gaming, streaming, játékfejlesztés és marketing. Mik az előnyei és buktatói a gaming karriernek. Az előadás végén lehet kérdezni és játékokat kipróbálni.
Greta és a klímavészhelyzet – iskolába járni vagy sztrájkolni érdemesebb?
(Kruppa Márton)
Interaktív előadás keretében áttekintés arról, hogy mekkora problémával állunk szemben, milyen megoldásokban lehet bízni és a tinédzsereknek milyen szerepe van a válaszokban .
A csillagok energiája – a magfúzió
(Csitári Dávid)
A fenntartható fejlődés része, hogy megoldást találjunk arra a problémára, hogy hogyan lássuk el magunkat energiával. Erre már sok alternatíva létezik, például a napenergia vagy a szélenergia. Ám ezek a megoldások nem tudnak annyi energiát termelni, hogy a teljes szükségletet kielégítsék. A legjobb megoldásnak a magfúziós energiatermelés tűnik. Sajnos ez a megoldás meg nem valósult meg a földön, de az űrben annál inkább. Elképzelhetetlenül sok, gázból álló fúziós erőmű ragyogja be az éjszakai égboltot: a csillagok. Gyere el, és tudj meg többet erről a kimeríthetetlen energiaforrásról!
Közös meditáció és teázás
(Le Julianna Phuonglinh)
Ez most az emberi léten túli üresség megtalálásának útja lesz. A meditáció és a teafüvek gyógyítóhatását fogjuk megtapasztalni egy röpke 45 percben. Röviden ennyi. Hosszabban nem érdemes.
Sci-Fi vagy valóság? Milyen jövőt hoz a technológiai forradalom a Fazekas diákjainak?
(Heal Edina)
Megismerkedünk a legfontosabb technológiákkal, amelyek elterjedése azt fogja eredményezni, hogy a Fazekas diákjai már teljesen más életet fognak élni, mint szüleik. Azt is megnézzük, vajon milyen lesz ez az élet és mikre kell nagyon odafigyelni, mivel kell óvatosan bánni, hogy ez a bizonyos más élet nehogy apokalipszisben végződjék!
A közösségi média paradoxona
(Tóth Máté)
A közösségi médiában a legjobb dolog, hogy bárki feltölthet tartalmat. De a legszörnyűbb ugyanez. Hogyan tájékozódjunk? Hogyan maradjunk, hitelesek, és főképpen mentálisan épek ebben a digitális korban? Tibi atya alapítója elmeséli.
Zsidó jelképek
(Dr. Verő Tamás)
Miért törnek el egy poharat a zsidó esküvőkön? Miért hordanak a vallásos zsidó férfiak kipát? Miért tesznek követ a zsidó sírokra? Mit jelent a „háj” betű, amit gyakran nyakláncokon viselnek?
A zsidó hagyományok végtelen sok jelképet foglalnak magukba. Minden ünnepi szokás és vallási rituálé vagy üzenetet küld nekünk a múltból, utalva őseink szokásaira, vagy tanítási célzattal jött létre a jövő nemzedékei számára.
Gravitáció a Naprendszerben és a Pioneer-szondáktól a gravitációs óriástávcsőig
(Tóth Viktor)
Az 1972-ben kilőtt Pioneer-10 volt az első ember alkotta eszköz, mely elhagyva a belső Naprendszert, áthaladt az aszteroida-övezeten, elrepült a Jupiter mellett arról részletes megfigyeléseket végezve, majd folytatta útját a csillagközi térbe. A szonda tartósabbnak bizonyult a tervezettnél, másfél év helyett 31 éven át üzemelt, s így egy nem várt meglepetéssel is tudott szolgálni: a külső Naprendszerben gyorsabban veszített sebességéből, mint azt a Nap gravitációs tere indokolta volna. Testvérszondája, a Pioneer-11 is hasonlóan viselkedett. Ez rövid ideig lázba hozta a nemzetközi tudományos közösséget, hiszen felmerült a lehetősége, hogy a szondák mozgása jele valódi eltérésnek az Einstein-féle gravitáció-elmélet jóslataitól. Viktor külső szakértőként kulcsszerepet játszott abban a csoportban, melyet a NASA Jet Propulsion Laboratory hozott létre, s amely ennek a jelenségnek az okát felderítette.
Az elmúlt években, JPL kollégákkal további kollaborációban Viktor annak a lehetőségét kutatja, hogy a Nap gravitációs terét, mely fénysugarak útját is meggörbíti, távcsőként használjuk. Egyik lehetséges cél más naprendszerekben felfedezett bolygókról jóminőségű képek készítése. A legjobb elképzelhető hagyományos távcsőnek sincs meg az optikai felbontása ahhoz, hogy egy más naprenszerbéli bolygóról többpixeles képet alkosson. Ezzel szemben a Nap gravitációs tere, mint optikai lencse, elvben akár megapixel felbontású kép létrehozását is lehetővé teszi. A technikai nehézségek óriásiak (a Nap fókuszrégiója kb. négyszer akkora távolságban van mint az eddig legtávolabbra eljutott szonda, a Voyager-1) de megoldhatóak, s belátható időn belül ez az egyetlen technológia, amely egy Naprendszerünkön kívüli bolygóról bármilyen felbontással kép készítésére használható.
Művészek a klímatudatosságért
(Závada Péter)
A Művészek a klímatudatosságért egy összművészeti kezdeményezés, amelyet Áfra János és Závada Péter azért indítottak el, hogy a magyar írók, költők, képzőművészek, zenészek, filmesek, táncosok, slammerek és színészek közreműködésével minél szélesebb körben hívják fel a figyelmet a közelgő ökológiai katasztrófára, illetve az ezzel kapcsolatos egyéni és közösségi felelősségvállalás fontosságára, valamint hogy reflexív és reaktív platformot teremtsenek a közös problémák és a megoldási lehetőségek megvitatására.
Egy másik Magyarország? Adatok, tények, érdekességek és tévhitek a cigányságról
(Hámori Ágnes)
Igaz, hogy ma minden negyedik iskolás gyerek cigány Magyarországon? Milyenek az esélyeim, ha cigánynak születek? Minden cigány roma? Van a cigányoknak saját nyelvük? Milyen a cigányoknál a “feltételes átok”, és meneküljünk vagy örüljünk, ha ezt mondják nekünk? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekről lesz szó a magyarországi cigányság kapcsán.
Hogyan állunk 2020-ban mi, magyarok egészség dolgában? Hogyan működik a mentőszolgálat? Kiből lehet életmentő? Ezekre a mindenkit érintő kérdésekre is választ ad Győrfi Pál, a mentők szóvivője, akit nem csak a tévéinterjúk tükrében, hanem 25 év életmentő tapasztalattal a háta mögött is az egészségügy egyik legismertebb hazai képviselőjének tartanak.
Győrfi Pál mentőtiszt, mentálhigiénikus, PR- szakember. A HIETE Mentőtiszti Kar elvégzése után a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéne Tanszékén folytatott tanulmányokat. PR szakképesítését a Skull Kommunikációs Iskolában szerezte meg. A mentés, betegellátás évei után egy multinacionális gyógyszeripari vállalat alkalmazásában tapasztalatokat szerzett az értékesítés, a marketing, majd később a termék, szolgáltatás és vállalati PR területén. 2001- től az Országos Mentőszolgálat kommunikációs és PR- vezetőjeként a szóvivői tevékenységen túl az intézmény összes belső és külső kommunikációs tevékenységét szervezi, felügyeli. Számos képzési formában oktat, motivációs előadásokat tart, tanácsadóként tevékenykedik. Címzetes egyetemi és főiskolai docens, a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjének kitüntetettje, valamint több szakmai díj, elismerés birtokosa. Négy gyermek édesapja, családjával Óbudán él.
Bámészkodó hatás– Legyél te is hős!
(Hősök Tere mozgalom)
Szeretnéd tudni, mi lehet az oka, hogy bár látjuk, ha valaki segítségre szorul, sokszor mégsem teszünk semmit? És annak, hogy mások sem? Vajon a jelenlevők többsége miért bámészkodik passzívan ahelyett, hogy aktívan segítene?
Feltehetőleg az évtizedek óta ismert, „bystander-effektusnak” nevezett szociálpszichológiai jelenség miatt: egyszerűen kevesen tudják, mit kellene tenniük és hogyan avatkozhatnak közbe úgy, hogy se önmagukat, se másokat ne sodorjanak az észszerűen vállalhatónál nagyobb veszélybe.
Tréningünkön a háttérben megbújó mechanizmusokat ismerheted meg és a hasznos tippeket kapsz, hogyan győzheted le az akadályokat.
Mások megítélése– Építs hidakat falak helyett
(Hősök Tere mozgalom)
Egyre komplexebb világban kell boldogulnunk, ahol nap mint nap rengeteg információ és impulzus ér minket. Egy sor leegyszerűsítő program működik bennünk, amelyek segítségével felgyorsítjuk döntéseinket, így a minket ért információhalmazt képesek vagyunk hatékonyabban feldolgozni. Ennek a hatékonyságnak azonban néha az az „ára”, hogy szándékunkkal, sőt nemritkán értékrendünkkel is ellentétes viselkedést váltanak ki belőlünk.
Az egész napos tréningen keretbe rendezzük azokat a fogalmakat, amelyeket a mindennapi élet során használunk – nem biztos, hogy tudatosan – és interaktív feladatok, beszélgetések során tanulunk saját magunkról és működésünkről.
Ezek a feladatok játékos formában továbbadhatók diákok számára, valamint olyan, szakirodalom és tudomány által is alátámasztott módszereket osztunk meg, melyek segítenek közösséget építeni egy osztályban, csökkenteni az iskolai agressziót, érzékenyíteni a gyerekeket, hogy jobban megértsék és elfogadják egymást.
Első Kézből a Hajléktalanságról
(Balog Gyula)
Biztosan láttál már hajléktalan embert, de beszélgettél már velük? Ha nem, most megteheted. Elmondhatod tapasztalataidat, mi pedig beszélünk a hajléktalan emberek helyzetéről hazánkban és a világban. Két élettörténetet is meghallgathatsz. Az utolsó harmadban Te is lehetsz egy-két percre hajléktalan egy szituációs játék keretében. Az előadás a Fesztivál érzékenyítő programjának része.
How to have good relations with neighbouring countries? How we became friends with the Baltic states? Mr Dag Hartelius the ambassador of Sweden will talk about international realtions in 45 minutes.
Dr. Hernádi Balázs szülész-nőgyógyász, aki az abortuszról beszél, a maga pőre valólában, egy nőgyógyász szemszögéből, illetve a császármetszések magas számáról és ezek okairól.
Minden, amit a repülésről tudni akarsz, két pilóta szemszögéből
(Berkes Miklós, Nemes Norbert)
Berkes Miklós, aki évekig a MALÉV, jelenleg a WizzAir pilóta, a repülés en szerzett tapasztalatait fogja átadni sok anekdota és sztorizgatás keretében. Valamint Nemes Norbert, aki nemrégiben nyert alkalmazást a WizzAir-nélkül, mint pilóta, beszél az idáig vezető útról.
A streamer élet mindennapjai
(Gergely Viktor (Sirius)
Az ismert youtuber és streamer, Sirius avagy Pingvinharcos ad elő az online tartalom gyártók mindennapjairól. Youtubon több mint 250 ezer követője van,és twitchen is naponta több ezren követik a streamjeit. 2016-2018-ig volt egy 178 részes Minecraft sorozata, amelyet biztosan mindenki látott, akinek valaha is volt köze a magyar Minecraft-Youtube communityhez. Előadásában a streamer létről fog beszélni, hogy telik egy átlagos napja, mennyit dolgozik, és hogy hogy bírja ki mind ezt. #team_ginger, #ott_egy_láma
Beszélgetés Fahidi Évával, holokauszt túlélővel
(Fahidi Éva)
75 éve szabadult fel az auschwitzi koncentrációs tábor. Egyre kevesebben vannak azok a szemtanuk, akik átélték és el tudják mesélni nekünk a holokauszt történetét. Minden család története más és más, közben pedig mind ugyanolyan. Van aki örökre magába zárta a szörnyű emlékeket, és van, aki mesél róluk. Éva 95 éves, és számára nagyon fontos, hogy megossza a történetét a világgal. A háború borzalmait megismerhetjük fotók, filmek, múzeumok, történelemkönyvek segítségével. Azt viszont csak egy túlélővel folytatott személyes beszélgetésből tudhatjuk meg, honnan merített erőt újra kezdeni az életet, miután 20 évesen végignézte, ahogy családja 49 tagját megölik.
A beszélgetést Dr. Verő Tamás rabbi fogja levezényelni. Éva tabuk nélkül válaszol minden kérdésre, ám amennyiben előre szeretnétek kérdezni névtelenül, a következő kérdőiven keresztül ezt megtehetitek: Kérdezz Fahidi Évától
Fahidi Évának két könyve is megjelent, melyek alapján filmeket is rendeztek. Ezeknek címei: “A dolgok lelke”, és “A szerelem alanya és tárgya”. Mindkét könyv helyben az előadás után 3000 Forintért megvásárolható, továbbá az előadó helyben dedikálja azokat.
Szabó Réka rendezésével megjelent “A létezés eufóriája” című dokumentumfilm, amely azóta is sorra nyeri a különböző díjakat. A létezés eufóriája
A nemi erőszak Magyarországon a II. világháború alatt
(Pető Andrea)
Magyarország II. világháborús katonai megszállásainak története elválaszthatlan a katonák által elkövetett tömeges nemi erőszaktól. kimaradt a vizsgálatból. Az előadás magyarországi nemi erőszak történetéről bemutatja milyen források maradtak fenn és azok hogyan rögzítik a katonák által elkövetett nemi erőszak eseteket. Elemzi a nemi erőszak következményeit: művi terhességmegszakítást, prostitúciót, nemi betegségeket. Bemutatja, hogy mit lehet tudni a nemi erőszakból megszületett gyerekekről és milyen tényezők járultak hozzá a háborús nemi erőszak elhallgatáshoz. Ezt követi a háborús nemi erőszakról fennmaradt különböző emlékezeti formák: visszemlékezések, naplók, a jogi, fényképek, filmek és digitális elemzése. Tárgyalja, hogy máshol milyen jogi lépéseket tettek a II. világháborús nemi erőszak áldozatainak kártérítéséért és emlékének megőrzéséért. A hozzáférhető szovjet források elemzésével megpróbálja az eddig hiányzó másik oldal, a szovjet katonák és katonanők szempontjait is bemutatni. A nemi erőszak „nyelv” hiszen az áldozat kiszolgáltatottságát, vereségét, megaláztatását, míg az elkövető erejét, hatalmát és felsőbbrendűségét kommunikálja. Ezért is kulcsfontosságú, hogy milyen tartalmat ad a magyar társadalom a tömeges nemi erőszaknak, mely alapjaiban alakította át a magyar társadalom értékrendszerét.
Élő meme a Fazékban
(Arató András (Hide The Pain Harrold)
Úgy bizony, a cím nem hazudik! Egy igazi élö meme (ejtsd: mém) jön el hozzánk, méghozzá nem más, mint a híres Arató András, avagy ahogy mindenki ismeri: Hide The Pain Harrold. De hogyan is lett egy magyar nyugdíjasból az egyik leghíresebb reklámarc? Milyenek lehetnek a mindennapok, ha az internet jobban ismer, mint te önmagadat?
Mitől rosszindulatú a rosszindulatú daganat?
(Dr. Tímár József)
Az elő bemutatatja a daganat keletkezésének genetikai és biológiai alapjat, a daganatok viselkedését és ennek sejtbiológiai hátterét valamint azok a régi/új felfedezéseket, amelyek forradalmasították a rosszindulatú daganatok kezelését.
Beszélgetés Eszenyi Enikővel
(Eszenyi Enikő)
Beszélgetés Eszenyi Enikővel színházigazgatásról, színészkedésről, a magyar filmek világáról, és az irodalom szerepéről az ember életében.