A digitális világ és a nagyszüleink régi történetei elsőre talán nem tűnnek összeillőnek, de Solt Barnabás, a Fazekas 12.d osztályos tanulója bebizonyította, hogy a két világ remekül megfér egymás mellett. Barnabás közösségi szolgálatból indult webfejlesztése végül egy teljes értékű, könnyen használható, letisztult emlékmegőrző felületté nőtte ki magát. A „1001 történet” weboldal egy generációkon átívelő hidat képez. Interjú Solt Barnabással, a Fazekas végzős diákjával és a projekt megalkotójával.

– Bemutatkoznál pár szóban?

– Solt Barnabás vagyok, 19 éves. Négy éve járok a Fazekasba, jelenleg a 12.d osztály végzős tanulója vagyok. Emelt szintű érettségit már tettem digitális kultúrából, az egyetemi jelentkezéseimet pedig az ELTE Informatikai Karára és a BME-re adtam be.

– Szóval akkor a digitális kultúra szereteted közrejátszott a webhely létrehozásában. De mégis honnan jött az az ötlet, hogy pont egy ilyen fajta oldalt készíts?

– Az „1001 történet” projekt Szabó Márta tanárnő kezdeményezése, amit már régóta vezet. A célja a nagyszülők gyermekkori történeteinek archiválása. Régebben ez papíralapon történt, mostanában viszont online platformokon (például Padleten) keresztül. Láttam, hogy mennyire elkötelezett a projekt iránt, de még nem volt hozzá saját honlapja. A 12. év elején még hiányzott néhány órám a közösségi szolgálathoz, és mivel már volt némi tapasztalatom webfejlesztésben, felajánlottam, hogy elkészítem a honlapot.

– Milyen fajta tapasztalatod volt már előtte?

– Már gyerekkorom óta érdekel a számítógépek világa, és szeretek különféle dolgokat alkotni rajtuk. A webfejlesztés alapokat már általános iskola 8. osztályában is tanultuk, de otthon is szívesen gyakoroltam szabadidőmben. Egyszer egy osztálytársam versenyprojekjében is segítettem, ott ismerkedtünk meg a webfejlesztéssel egy kicsit komolyabban. Fontos megemlíteni, hogy a webfejlesztéshez rengeteg megoldás és technológia létezik, szóval sok tanulni való van még.

– Pontosan miről is szól az oldal?

– A cél az volt, hogy egyszerű, könnyen használható felületet készítsek. A felhasználók kulcsszavak vagy címkék alapján kereshetnek történetek között, és saját emlékeket is feltölthetnek. A történet mellé képet is lehet csatolni, de ha valaki ezt nem teszi meg, a rendszer automatikusan megjelenít egy véletlenszerű idézetet, hogy vizuálisan mégis teljes legyen az élmény.

– Milyen kihívásokkal találkoztál a fejlesztés során?

– A legnagyobb kihívás az volt, hogy a weboldal reszponzív legyen, tehát jól nézzen ki és működjön asztali gépen és mobilon is. A technikai megvalósítás nem volt különösebben bonyolult, de a design finomhangolása és a mobilos optimalizálás időigényesebb lett, mint vártam.

– Ha több időbe telt, mint vártad, akkor mi motivált, hogy folytasd?

– Nagyon örültem, hogy a közösségi szolgálatot nem csak „letudtam”, hanem olyasmivel tölthettem, ami valóban érdekel. Kifejezetten hasznos volt az is, hogy a fejlesztés során gyakorolhattam a webes tudásom, és valami maradandót hozhattam létre. Olyan oldalt akartam készíteni, ami egyszerű, barátságos és könnyen használható minden korosztály számára.

– Csak magyarul lehet feltölteni rá történetet?

– Szabó Márta tanárnő projektje elsősorban magyar nyelvűeket gyűjt, de a Padleten már korábban is voltak német és angol bejegyzések is. A mi oldalunk most még csak magyar nyelven működik, de ha igény lesz rá, akár többnyelvűre is bővíthetjük a jövőben.

Szerző: Institórisz Anna (9.a)